Износ трошкова поступка

Правно схватање

 

На износ трошкова поступка, странка ће платити законску затезну камату уколико исте не исплати у париционом року.

 

Из образложења

 

Првостепени суд је решењем о трошковима поступка, одлучио да трошкове парничног поступка туженик исплати тужиљи у износу од 9.400,00 динара те је на исте досудио камату од дана пресуђења до коначне исплате.

Одлучујући по жалби пуномоћника тужиље, Виши суд је утврдио да је првостепени суд погрешном применом одредаба из чл. 153. и 154. ЗПП, тужиљи досудио трошкове у мањем износу, те је нашао да укупни трошкови тужиље која је она имала у току поступка износе 29.300,00 динара.

Како је жалба у погледу висине досуђених трошкова поступка била основана, Виши суд у Лесковцу је одлучио да на трошкове поступка у износу од 9.400,00 динара признате тужиљи, призна и већ досуђену камату од дана пресуђења до коначне исплате обзиром да је жалба изјављена од једне стране у поступку, те се првостепена одлука не може преиначити на штету странке која се жалила, ако је само она изјавила жалбу, чл. 395. ЗПП-а.

 

Од укупних трошкова поступка досуђених тужиљи у износу од 29.300,00 умањених за 9.400,00 динара, Виши суд је одлучио да на износ трошкова поступка од 19.900,00 динара, туженик плати законску затезну камату уколико исте не исплати у париционом року од 8 дана. Предње из разлога што је чл. 345. ст. 1. ЗПП-а, прописано да, кад се странци у пресуди налаже извршење неке чинидбе, одредиће се и рок у коме је ову чинидбу дужна да изврши. Ставом 3. истог члана, прописано је да рок за извршење чинидбе почиње да тече наредног дана од дана достављања преписа пресуде странци којој је наложено извршење.

 

(Решење Вишег суда у Лесковцу Гж1.бр.2/14 од 14.01.2014. године)